Tiskové zprávy / Vyjádření

Litvínovu populistická gesta nepomohou!

„Litvínov potřebuje řešení ihned“ “ – Michael Kocáb sice přišel s řešením janovské otázky, realizace však zabere desítky let.

V současné době je asi pětačtyřicet procent Janovanů zadlužených a další čtyři stovky nezaměstnaných. Z celkového počtu šesti tisíc obyvatel je to enormní číslo. Situační analýza Ministerstva pro lidská práva s názvem Sociální past, kterou se ministr  Michael Kocáb chystá předložit vládě, je pro mě jen populistickým počinem. Na druhou stranu je to alespoň jediný dokument, který jeho úřad dokázal doposud vyprodukovat. Řešení otázky neplatičů a další sociální problémy na litvínovském sídlišti Janov je sice hezké, ale návrh nepřináší nic nového. Uvádí v něm například nutnost zvýšení počtu sociálních pracovníků, přijetí programů proti lichvě, prevenci násilí i nekompromisní postup vůči dealerům drog, což je stará známá věc. Problémem, který přetrvává, jsou finance. Situace podobná jako v Chomutově: lidé nájmy neplatí, načerno odebírají energii a poškozují ostatní spoluobčany. Ani tam se starostka finanční pomocí na terénní pracovníky nedočkala. Vzala věc do vlastních rukou a myslím si, že velmi úspěšně.

Řešení těchto otázek jistě není úplně jednoduché. Fondy Evropské unie sice např. na opravu sociálního bydlení existují, ale žádný z nich neřeší otázky typu Janov. Jsem přesvědčen, že všichni lidé, a tedy i ti co pobírají sociální dávky, si musí uvědomit, že příspěvek na bydlení je určen právě a pouze na zajištění bydlení. Pokud to není takto chápáno, je třeba je k tomu trvale vychovávat. Proto se také domnívám, že chomutovský přístup je spíše vhodný následování než odsouzení a zatracování. Sociální solidarita je jedním ze základních principů evropské politiky, ale nesmí být hrubě a jednostranně zneužívána.

Co se týká instituce Ministerstva pro lidská práva, tak zatím pouze stojí občany peníze a nic nepřináší. A ministr Kocáb se jen neustále vymlouvá a vede plané řeči. Několikrát přijal nabídku, přestěhovat se do bytu s neplatiči, ale lidově řečeno „skutek utek“. Například přijal klíče od bytu od starosty Litvínova Milana Šťovíčka. Než se tam ale měl údajně nastěhovat, ozvala se mluvčí ministerstva Lejla Abbásová s tím, že dohoda neplatí, protože se klíče ztratily. V Chomutově to bylo podobné, tam se zase vymlouvá na internet. Humorné? Ne, spíše smutné.