Články / interview
Zdroj: parlamentnilisty.cz

Ouzký (ODS): Zvítězil zdravý rozum nad formalismem a byrokracií

Revoluce ve Štrasburku, prosadily se významné úspory v europarlamentu.

Skupina Evropských konzervativců a reformistů dnes v Evropském parlamentu prosadila organizační změny, které daňovým poplatníkům v příštích dvou letech ušetří miliardu korun.

Zatímco dosud se europoslanci a další tisíce zaměstnanců dvanáctkrát za rok stěhovali do Štrasburku, od roku 2012 jedno takové stěhování odpadne. Místo dosavadních dvou zasedání v měsíci září oddělených jedním „bruselským“ týdnem pojede europarlament do Francie jen jednou, a to v říjnu.

„Je to obrovské vítězství naší frakce, jedno z mála rozhodnutí, kde zvítězil zdravý rozum nad formalismem a byrokracií,“ komentoval hlasování šéf europoslaneckého klubu ODS Miroslav Ouzký. „Předchozí naše dva návrhy na sloučení dvou zasedání do jednoho byly vždy lidovci a socialisty smeteny se stolu. Tentokrát jsme ale prosadili tajné hlasování, takže se i ostatní kolegové mohli vzepřít diktátu sekretariátů velkých frakcí. Teď už jen tajně doufáme, že jde o začátek racionálního uvažování této instituce a že Evropský parlament snad jednou bude mít jedno pracovní sídlo namísto dosavadních tří.“

„Věřím, že jsme dnes zatloukli první hřebík do rakve evropského stěhovacího cirkusu,“ dodal britský konzervativec Ashley Fox, který návrh za skupinu EKR podával.

Evropský parlament má své oficiální sídlo ve Štrasburku, ale většina jeho práce je soustředěna v Bruselu. Velká část zaměstnanců EP navíc pracuje ve třetím sídle v Lucemburku. Základní smlouvy o EU europarlamentu ukládají dvanáctkrát do roka zasedat ve Štrasburku. Tyto smlouvy by musely jednomyslně změnit členské státy. Europoslanci mají nicméně pravomoc stanovit si svůj pracovní rozvrh. Pokud se dvě zasedání v měsíci (nahrazují výpadek v srpnu, kdy mají instituce dovolenou) sloučí do jednoho týdne, smlouvy zůstanou neporušeny.

„Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 – 250 milionů eur, aby mohl dvanáctkrát zasedat ve Štrasburku. Podařilo se nám teď alespoň ušetřit daňovým poplatníkům půl miliardy korun – přesně tolik totiž jeden přesun do Štrasburku stojí. A jen pro zajímavost: po jednom stěhování do Štrasburku zůstane uhlíková stopa v objemu 1600 tun CO2,“ říká Miroslav Ouzký.