Tiskové zprávy / Vyjádření

Problémy Chomutova znám více než dobře!

„I neplatiči musí platit!“ – souhlasím s postupem Chomutova při exekucích sociálních dávek, říká MUDr. Miroslav Ouzký.

Konečně se věci v Chomutově hnuly a město přišlo s tvrdými opatřeními proti občanům, kteří nemají zájem svou tíživou situaci řešit. Ano, nejde totiž jen o placení, či neplacení toho, co dluží, ale o ignoraci svých závazků. Takoví lidé nereagují na snahu řešit, domluvit se a najít cestu. Chomutov znám velice dobře, a proto se mě to osobně dotýká. A osobně oceňuji odvahu chtít a umět situaci vyřešit, i když není jednoduchá. Proto jsem i já šel do politiky.

Exekuci dávek a použití vybrané částky na zaplacení nájemního dluhu radnici ve výši téměř čtvrt miliardy korun, nepokládám za omezování lidských práv, ale postup správného a spravedlivého hospodáře. Kritika odpůrců z řad ochránců lidských práv nebo ministra Kocába není na místě. Nezapomínejme, že součástí sociálních dávek je i příspěvek na bydlení. A nezapomínejme také na to, že tady jde primárně o to, že tito lidé se svou situaci nesnaží řešit.

Vše je legální, což potvrdilo ministerstvo spravedlnosti i okresní soud. Ani jeden ze subjektů neshledal v  postupu městského exekutora žádné pochybení. Pravidla by měla být stejná pro všechny. Podpora místní veřejnosti je očividná.  Pokud by město od svého plánu ustoupilo, nikdy by nezabránilo zneužívání sociální pomoci. Radnice navíc vychází dlužníkům maximálně vstříc a posílá k nim terénní pracovníky a radí se splátkovými kalendáři. Jako politik i člověk znající velice dobře Chomutov bych se rád v budoucnu zasadil o to, aby se tento případ stal precedentem a byl zakotven v zákoně. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy k podobným krokům přistoupí další města i obce v republice.