Články / interview
Zdroj: E15

VV mluví o rušení úřadu, ODS to popírá

Útvar pro evropské záležitosti musí být zachován, prohlašuje současný ministr Juraj Chmiel.

S dohodou o zrušení „ministerstva“ pro evropské záležitosti to není tak žhavé, jak se mohlo zdát ze zpráv na konci minulého týdne. Nejsilnější strana ODS souhlasí se zrušením postu ministra, ale nikoliv jeho agendy, kterou by měl převzít blízký spolupracovník premiéra.

Předseda Věcí veřejných Radek John přitom chtěl na evropském „ministerstvu“ dokumentovat, jak nadějně se vyvíjejí odborná jednání ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o příští koalici. Například zahraniční komise se shodla na návrhu zrušení ministerstva pro evropské záležitosti, se kterým přišla Kristýna Kočí,“ řekl John podle tiskové zprávy VV. Kočí je jednou z vyjednávaček véček.

Ve skutečnosti však nejde o klasické ministerstvo, ale o útvar na úřadu vlády. A ten chce ODS naopak zachovat. „Kdo říká, že už bylo rozhodnuto, fabuluje,“ uvedl europoslanec Miroslav Ouzký.

Jediná shoda spočívá zatím v tom, že v čele útvaru nemusí stát nutně ministr, ale třeba státní tajemník. Vyjednávač ODS Alexandr Vondra však dodává, že tento vysoký úředník by měl být nadále podřízen přímo premiérovi a „měl by mít silné protokolární postavení“. Jeho úkolem je připravovat důležité schůzky EU a společně se šéfem vlády se také účastnit evropských summitů.

Na informace, které uvedly Věci veřejné, reagoval v tiskové zprávě i současný ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Ten byl do současné Fischerovy vlády nominován právě občanskými demokraty. Chmiel upozorňuje, že Lisabonská smlouva oddělila projednávání „všeobecných“ evropských záležitostí od agendy ministrů zahraničí. Útvar pro evropské záležitosti – ideálně podřízený přímo premiérovi – je tedy nezbytný, pokud chce Česko hájit své zájmy v EU. Je totiž nutné koordinovat postoje jednotlivých ministerstev a pro česká stanoviska pak vyhledávat spojence v unii.

Další strana TOP 09 dlouhodobě upozorňuje, že samotné rušení či slučování ministerstev žádnou úsporu nepřinese. „To by muselo být doprovázeno výraznou redukcí agend,“ řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

***

Ministr to být nemusí, ale vysoký úředník pro Evropu má mít podle ODS silné postavení a také by měl být podřízen přímo premiérovi

Od vicepremiéra o dvě patra níž

Post člena vlády, který má na starosti evropské záležitosti, vznikl před loňským českým předsednictvím EU. Alexandr Vondra vykonával tehdy dokonce funkci vicepremiéra, což bylo v unii výjimečné. Po pádu Topolánkovy vlády už byl tento post „jen“ na úrovni ministra. Takový model odpovídá praxi dalších zemí. Pokud by se v Česku zrušil i post ministra, byli bychom nakonec o dvě patra níž. Je ale sporné, zda by se tím ušetřilo.