Aktuality

Budu hlasovat pro komisi

Během nadcházejícího plenárního zasedání ve Štrasburku proběhne důležité hlasování o vyjádření důvěry nové Barrosově komisi. Je to akt srovnatelný s vyjádřením důvěry vládě v českém parlamentu.

Tuto komisi provází vzrušená debata hlavně o dvou komisařích. Prvním je italský kandidát Rocco Buttiglione, jehož výroky na adresu EP vyvolaly nebývalý mediální rozruch. Druhým je maďarský kandidát Kovács. Útok na Buttiglioneho jako kandidáta má výrazný politický podtext a je v parlamentu veden výhradně levicí a některými liberály. Ti zpochybňují Buttiglioneho pro jeho údajně netolerantní postoj k homosexualitě. Problémem je také resort, který by měl mít v nové komisi na starosti – což jsou občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Jako reakce na to přichází politická odveta z EPP-ED ve vztahu k maďarskému kandidátovi Kovácsovi, kdy jsou naopak zpochybňovány jeho znalosti v oblasti energetiky. Ty jsou skutečně velmi pochybné, ale byly by zřejmě za jiných okolností tolerovány v zájmu průchodnosti celé Barrosovy komise.

Za této situace má J. Barroso několik variant na řešení celé situace.

Neudělá nic a pak riskuje, že socialisté, liberálové, komunisté, popř. i zelení budou hlasovat proti celé komisi. Nakonec by také mohli proti komisi vystoupit někteří zástupci EPP-ED kvůli Kovácsovi. Celé řešení situace by bylo politicky neprozíravé a pro Barrosa zřejmě i likvidační.

Lze si představit opačnou situaci. Barroso zpochybněné kandidáty nejmenuje, a to buď oba nebo jen jednoho. Vyslal by tím signál, který je pro něj, zvláště na počátku jeho mandátu, nepřijatelný. Ukázal by tím totiž svou slabost ve vztahu k Evropskému parlamentu.

Nejpravděpodobnější řešení je tedy, jak už to často bývá, mezi těmi výše zmíněnými. Méně pravděpodobnější variantou je nechat resorty beze změny a přeskupit kandidáty nebo připravit pouze kosmetické úpravy resortů. Např. Buttiglionemu bude odebrána oblast občanských práv a Kovácsovi energetika a přeskupí se odpovědnosti za jednotlivé resorty. Přesně podle českého úsloví se levicový vlk nažere a Barrosova koza zůstane celá.

Přes všechny tyto evropské politické tanečky je nutno zdůraznit, že navržená komise se zdá být výrazně pravicovější a liberálnější, než ta předešlá. Navíc je pro ni charakteristické významné zastoupení nových zemí. Tím splňuje významnou část představ české delegace EPP-ED (přestože by na místě Vladimíra Špidly jistě ráda viděla někoho jiného) a proto lze očekávat hlasování ve prospěch komise od všech zástupců české delegace EPP-ED. Hlasovat budu pro komisi i já.