Aktuality

Mezinárodní den žen v EP

Občas tvrdíme, že socialismus, který jsme v roce 1989 vyhnali dveřmi, se nám v podobně Evropské unie vrací oknem. Ale občas se mi zdá, že je to spíš obráceně – my jsme jej vyhnali oknem a vrací se nám dveřmi. A možná spíše než dveře jsou to pořádná vrata.

Přesně tohle se mi totiž honilo hlavou, když jsem přijel 8. března do Štrasburku na plenární zasedání. Protože celou cestu hustě sněžilo, jsem dorazil až v okamžiku, kdy již začínal první bod jednání. Vběhl jsem do sálu a se zděšením jsem zjistil, že projednávané téma se jmenuje MDŽ. Ano, Mezinárodní den žen v podobě Evropské unie.

Vzpomněl jsem si na svoji maminku, která celý život zdůrazňovala, že MDŽ je revolučně-komunistický svátek, který měl zlikvidovat a vytlačit svátek matek druhou květnovou neděli, na který ona byla zvyklá a s MDŽ se odmítala smířit. Takže se zřejmě na sklonku života bude muset připravit na to, že nám možná přijde nejprve doporučení a možná brzy i závazná norma, že MDŽ slavit musíme.

Následně tomuto tématu odpovídala i spousta dalších projednávaných zpráv, jako např. situace žen v severní Africe, dopady krize na rovnost pohlaví a práva žen a vymícení genderových stereotypů v EU a jednání bylo skutečně nabité. Ať tedy žije MDŽ a ženy. 😉