Aktuality

Asie mýma očima

Před pár dny jsem se vrátil z oficiální návštěvy Číny. Chci se zde o své cestě zmínit, i když se tento sloupek zařadí do seriálu Evropa mýma očima – natolik je má čerstvá mimoevropská zkušenost silná a inspirující.

Čínská lidová republika už dávno není tou komunistickou Čínou, jak jsme ji znali a jak jsme se o ní učili v učebnicích zeměpisu z éry světového socialistického tábora. Dnešní čínská komunistická vláda nespěchá s demokratizačními reformami v politickém životě, o to více však uvolňuje podmínky v oblasti ekonomické. Důsledkem je na jedné straně velmi nerovnoměrný rozvoj jednotlivých částí Číny, na straně druhé se tak odhaluje obrovský potenciál této země. Navštívit Shanghai, to je návštěva jiného světa, nežli je například Peking nebo Xi-an. Nejde jen o to, že se náhle uprostřed Asie ocitáte „v centru New Yorku“, protože centrum Shanghaie velmi silně připomíná Manhattan. Mnohem víc musí každého zaujmout zjištění, že před deseti lety to byla jen pustá země. A je naprosto fascinující setkat se s lidmi, kteří tento hospodářský zázrak způsobili, případně se na něm podíleli. Však také jsou politické elity ve vedení Shanghajské radnice úplně jinou politickou garniturou nežli třeba politické vedení v Pekingu. Jsou lidmi jakoby z jiného světa, jsou mladou dravou generací ekonomů velmi reformních a často pravicově smýšlejících.

Další věc, která na mne udělala velký dojem, je srovnání našeho patnáctiletého přešlapování nad sociální reformou a v Shanghai vytvořené reformy důchodového systému, který je velmi liberální. Zároveň zde probíhá reforma zdravotního systému obsahující například zavedení takzvaných individuálních účtů a internetový přístup pacientů k jejich datům.

Shanghai je místem, které vytváří neskutečný prostor pro rozvoj podnikatelského ducha. Ten, v kombinaci s levnou pracovní sílou a tradiční asijskou pílí, zřejmě brzy ukáže Evropě, že veškeré její – byť dobře míněné – proklamace týkající se Lisabonské agendy jsou pouze snůškou idejí, které v současném globalizovaném světě mají jen pramalou šanci obstát.