Aktuality

Benešovy dekrety opět tématem

V úterý během plenárního týdne ve Štrasburku proběhla velmi zvláštní tisková konference, na které byla představena petice velmi nesourodých autorů. Tím hlavním byl baskický kolega Mikel Irujo Amezaga, který za podpory rumunského kolegy maďarské národnosti a některých dalších sepsal petici vyzývající ke zrušení Benešových dekretů jako nespravedlivého právního aktu, který fungoval mezi lety 1945 – 1948.

Z českého pohledu je na pováženou fakt, že jako mnoho podobných aktivit byla i tato petice zkreslující a sama o sobě zavádějící. Neuváděla např. to, že dekrety prezidenta republiky Edwarda Beneše byly vydány na konci 2. světové války plně v souladu s jejími výsledky a také odsouhlaseny tehdejšími vítěznými mocnostmi. Petice samozřejmě nijak nezmiňovala předchozí příkoří spáchaná českému a slovenskému obyvatelstvu ze strany nacistů, jak německých tak maďarských, a ve svém výsledku se snažila velmi výrazně relativizovat výsledek 2. světové války.

Na tomto místě se sluší zdůraznit i mé osobní stanovisko spočívající v rezolutním nesouhlasu s jakýmikoli podobnými aktivitami, které nemají dopad pouze historický a morální, ale mohou mít ve svém důsledku obrovský dopad do právních systémů obou nástupnických států bývalého Československa, tedy České a Slovenské republiky. Jan Zahradil jménem europoslaneckého klubu ODS vydal jasné odmítající prohlášení, se kterým se plně ztotožňuji.