Aktuality

Co má společného EU s RVHP?

Před rokem 1989 jsme si často dělali vtípky z toho, že i deset centimetrů sněhu může zlikvidovat u nás v RVHP budování socialismu. Následně se z toho rozvinuly vtipy typu: Jací jsou největší nepřátelé socialismu? Jaro, léto, podzim a zima. Dnes se ukazuje, že sníh může být velkým nepřítelem i Evropské unie.

Alespoň pokud soudím podle svých nedávných zážitků z Bruselu. Tady totiž nejen 10 cm sněhu, ale už pouze předpověď, že může přijít sněžení, funguje jako velké varování a spouštěč toho, že si lidé berou práci domů nebo si berou si dovolenou. Počítají s tím, že bude kalamita nebo dokonce s tím, že se může zastavit chod celého Bruselu jako města. Obávají se vyjet auty do ulic, protože samozřejmě všichni jezdí na letních pneumatikách. Zatímco my jsme se domnívali, že jezdit na letních pneumatikách v zimních měsících je jakýsi pozůstatek dob minulých, v Bruselu je to naprosto obvyklé. Dokonce jsem společně s několika svými kolegy zjistil, že v Bruselu ani zimní pneumatiky nekoupíte.

Tuto úsměvnou příhodu bych rád ukončil možná trochu kacířskou otázkou: že by EU a bývalé RVHP měly přece jen něco společného?