Tiskové zprávy / Vyjádření

Díky evropským zeleným jsou venkovská fotbalová hřiště v ohrožení

„Pokud zeleným europoslancům projdou jejich pozměňovací návrhy týkající se pesticidů, pak to znamená vážné komplikace pro údržbu venkovských fotbalových hřišť“ řekl dnes europoslanec Miroslav Ouzký, předseda Výboru pro životní prostředí, bezpečnost potravin a veřejné zdraví. Evropská unie chce zpřísnit výrobu a omezit užívání pesticidů v EU. Evropský parlament dnes hlasuje o komplexním balíku zpráv týkajících se pesticidů. Nová legislativa bude mít dopad pro zemědělský průmysl v Evropské unii, na ochranu životního prostředí a veřejné zdraví.

„Otázku užívání pesticidů v zemědělství není možné pojímat jednostranně. Původní snahou bylo zjednodušit používání pesticidů za současného zvýšení bezpečnosti a zdraví obyvatel. Po projednání ve výboru a po nesčetných intervencích levicových europoslanců se současný návrh od původních záměrů vzdaluje. Problematická je zejména snaha zakázat pesticidy bez výjimky v obydlených zónách. Nikoho v Evropském parlamentu však už netrápí, že k ošetření veřejných parků, sportovišť nebo golfových hřišť se pesticidy užívají. Jsem proti zdaněni pesticidů, které by přineslo další zátěž našim zemědělcům. Vytváření bezpečnostních pásů kolem vod chci ponechat v kompetenci národních států“ řekl Miroslav Ouzký, předseda výboru, ve kterém byl zmiňovaný balík zpráv po několik měsíců projednán.

Podle Miroslava Ouzkého by přistoupení na všechny návrhy zelených znamenalo likvidaci evropských zemědělců v celosvětové soutěži. „Zpřísnění používání pesticidů musí být realistické a musí být opřeno o racionální základ. Změny ze dne na den mohou mít obrovské dopady na zemědělství jako takové“, řekl Miroslav Ouzký.