Články / interview
Zdroj: Deník Chomutovska, Josef Dušek

Europoslanec zavítal domů

Místopředseda Evropského parlamentu a český europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) včera přijel na návštěvu chomutovského, tudíž domovského regionu. Politik původem z Kadaně se zastavil ve čtyřech městech okresu, podle vlastních slov především upevňoval kontakty.

„Není to jen formální cesta, chci vybudovat oboustranný informační kanál na trase města – kraj – Brusel,“ přiblížil důvod své návštěvy regionu Ouzký. „V Evropské unii se připravují předpisy, které budou kraje ovlivňovat a já chci mít názory lidí přímo z místa z první ruky. Poslanci z ostatních zemí už mají tyto kontakty zavedené.“
Podobně brali návštěvu europoslance na radnicích. „Když panu Ouzkému představíme ve městech naše plány a projekty a on bude vědět, co potřebujeme, můžeme se potom rychle kontaktovat a zjistit, jak nám může pomoci,“ uvedla například starostka města Chomutova Ivana Řápková.

Ouzký se nebránil ani slibům, že bude lobbovat za region kvůli evropským penězům. Zmínil například projekt na obnovu vejprtského nádraží, která by mohla být placena přímo z rozpočtu Evropské unie. Vloni se to českým europoslancům prosadit nepovedlo. „Trochu nás omlouvá, že jsme byli nováčky a navíc jsme všechno doháněli v časovém presu. Ale učíme se a věřím, že v příštím roce už to bude jiné,“ uvedl.

V Kadani se Ouzký zastavil také v místním domově důchodců, jak ale prozradil, tato zastávka byla spíše vzpomínkou na jeho působení v národním parlamentu. „Tehdy jsem hodně lobboval za dotaci na přestavbu domova důchodců, kterou nakonec Kadaň získala,“ vysvětlil. Europoslanec toho na své cestě regionem stihl hodně. Kromě klasických návštěv na radnicích pobesedoval s kadaňskými gymnazisty o Evropské unii a její ústavě. Stejnou besedu měl naplánovanou také s občany v podvečer v jirkovském kulturním domě. V Chomutově navštívil nemocnici, v Klášterci nad Ohří si zase prohlédl Průmyslový park Verne.
Jak Miroslav Ouzký potvrdil, cíl jeho první významné návštěvy republiky nebyl náhodný. „Ve své volební kampani jsem sliboval, že se nehodlám odstěhovat z našeho kraje, regionu a svého města,“ zdůvodnil, proč navštívil právě chomutovský okres.