Články / interview
Zdroj: ČRo 1 - Radiožurnál, Ozvěny dne

Euroskeptičtí poslanci chtějí vyslovit nedůvěru Barrosově komisi

Aleš KOUBA, moderátor

——————–

Šéf Evropské komise José Barroso dnes bude v europarlamentu vysvětlovat svou loňskou dovolenou na jachtě. Skupině poslanců se totiž nelíbí, že se nechal hostit řeckým magnátem v době, kdy už byl nominovaný na post šéfa evropské exekutivy. Proto podali návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisy. Za ten se postavili i tři čeští europoslanci, komunisté Miloslav Ransdorf a Vladimír Remek a také Vladimír Železný z frakce Nezávislost/Demokracie. V Bruselu vše sleduje zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová.

Pavla KVAPILOVÁ, redaktorka

——————–

José Barrosa pozval na dovolenou na luxusní jachtě jeho přítel z univerzitních studií Spiros Latsis, miliardář, který je pokračovatelem řecké loďařské dynastie. Skupině sedmdesáti sedmi europoslanců se to nelíbí a žádají vysvětlení. Návrh na vyslovení nedůvěry komisi přitom považují za jediný způsob, jak k němu Barrosa přimět. Barroso už dříve napsal předsedovi parlamentu Josepu Borrellovi, že ve své prázdninové plavbě nevidí žádný problém, protože to byla jeho soukromá záležitost. Navrhl ale, aby vznikl etický výbor pro zkoumání možných střetů zájmů ve všech evropských institucích. Místopředseda parlamentu Miroslav Ouzký z ODS se na to dívá takto:

Miroslav OUZKÝ, místopředseda Evropského parlamentu

——————–

Jasná pravidla pro politika jsou vždycky jednodušší věcí, nežli ex post se snažit vysvětlovat něco, co se v tu chvíli etické nezdá být. Ale jestli by na to měl být přímo zřízen výbor, tam já bych byl velmi opatrný.

Pavla KVAPILOVÁ, redaktorka

——————–

A takhle reaguje europoslanec za ČSSD Libor Rouček.

Libor ROUČEK, poslanec Evropského parlamentu

——————–

Je-li skutečně jeho dlouholetý přítelem, řeknu to otevřeně, neviděl bych to jako střet zájmů.

Pavla KVAPILOVÁ, redaktorka

——————–

Barroso vystoupí ve tři odpoledne a ze solidarity s ním mají přijít i všichni členové jeho komise. Hlasování o nedůvěře se případně odehraje až na červnové schůzi. Barrosův tým se ale o svůj osud příliš neobává. Šéfové velkých frakcí se totiž už dříve od tohoto nápadu distancovali.