Články / interview

Evropským poslancem nechci být kvůli penězům

Poslance za Ústecký kraj Miroslava Ouzkého nominovala ODS jako trojku do Evropského parlamentu. Vzhledem k volebním preferencím ODS je reálné, že tak severočeský region bude mít v Bruselu svého zástupce. Ouzký slibuje, že zde bude za zájmy kraje lobbovat.

Proč jste se rozhodl kandidovat na poslance Evropského parlamentu?

Již šest let jsem členem delegace v Radě Evropy a dva roky jejím předsedou. Rada vždy byla předpokojem EU, takže se tak trochu předpokládalo, že budu kandidovat.

Jste poslanec českého parlamentu, majitel nemocnice, regionální politik. Budete vše stíhat, pokud budete zvolen?

Mandát evropského a národního poslance je neslučitelný, tak bych samozřejmě v případě zvolení rezignoval. Již nejsem ani předsedou krajské ODS, pouze místopředsedou. U nemocnice nevím, nechtěl bych ztratit kontakt s pacienty, ale nestátní zdravotní zařízení dokáže běžet i bez mého zásahu.

V současnosti se mluví téměř o třísettisícovém platu evropského poslance. Nebojíte se, že vám budou vyčítat, že to děláte jen pro peníze?

Asi ano. Ale když jsem kandidaturu přijal, tak se mluvilo o tom, že plat evropského poslance bude na úrovni národního. Takže jsem to tehdy nevěděl, znamenalo by to pro mne dokonce snížení příjmu. Navíc není rozhodnuto, zda naše poslance bude platit Evropa v té dohodnuté výši. Pokud ale naše sněmovna rozhodne, budou mít méně, ovšem bude to hradit český státní rozpočet. Z působení v Evropě mám ale již jeden poznatek. Evropští poslanci o svých platech a výhodách diskutují mnohem více než čeští.

Nezapomenete v Bruselu na Ústecký kraj?

Naopak, myslím si, že podpora národních zájmů je jednou z priorit evropského poslance. Není to vnímáno nijak negativně. Francouzi prostě hájí francouzské a Němci zase německé zájmy.