Články / interview
Zdroj: Euractiv.cz

Hřebík do rakve „stěhovacího cirkusu“: Europoslanci snížili počet zasedání ve Štrasburku

Evropský parlament šetří. Včera (9. března) se na svém plenárním zasedání rozhodl na další dva roky zrušit jedno ze dvanácti měsíčních zasedání ve francouzském Štrasburku. Odhaduje se, že opatření může přinést úspory ve výši až půl miliardy korun.

Ušetřené desítky milionů eur (v přepočtu až půl miliarda korun) a větší ohleduplnost k životnímu prostředí – to je motivace, kterou je podle europoslanců třeba hledat za jejich včerejším hlasováním pro zrušení jednoho ze dvanácti plenárních zasedání ve Štrasburku.
Ač je toto město oficiálním sídlem Evropského parlamentu, většina jeho činností se soustředí do „hlavního města“ evropských institucí, kterým je Brusel. Europoslanci mají administrativní zázemí dokonce ještě i v Lucemburku.
Europarlament je za takovou „decentralizaci“ již dlouhá léta silně kritizován, a to hned z několika důvodů: neustálé pendlování je nákladné, zdlouhavé a v neposlední řadě pro samotné poslance, jejich zaměstnance a celý zástup unijních úředníků únavné a náročné.
Veškeré pokusy o radikálnější změny ale v minulosti narazily na odpor zejména francouzských europoslanců, kteří plenární zasedání v jednom ze svých měst pokládají za velkou prestiž. Základní smlouvy, které europoslancům nařizují dvanáct setkání ročně ve Štrasburku, mohou být totiž změněny pouze jednomyslným rozhodnutím členských států.
Zatím poslední výrazné změny poslanci odhlasovali v roce 2001, tedy před deseti lety, kdy zrušili pravidelné páteční jednání ve Štrasburku.
Malá kapka v moři, ale důležitá
A o čem vlastně europarlament hlasoval nyní? Poslanci rozhodli o tom, že dvě zářijová jednání (jedno jako náhradní za srpnové prázdniny) budou od roku 2012 sloučena v jedno, které proběhne v říjnu. Jelikož se jedná o změnu pracovní agendy, která patří do pravomocí evropského poslaneckého sboru, unijní smlouvy tak zůstávají neporušeny.
„Teď už jen tajně doufáme, že jde o začátek racionálního uvažování této instituce a že Evropský parlament snad jednou bude mít jedno pracovní sídlo namísto dosavadních tří,“ komentuje hlasování český europoslanec Miroslav Ouzký (ODS).
Politická frakce Evropští konzervativci a reformisté (EKR), jejímž je Ouzký členem a které nově předsedá jeho stranický kolega Jan Zahradil (více EurActiv 9.3.2011), předložila návrh, pro nějž zvedlo ruku 357 europoslanců, 253 se vyslovilo proti a 40 z nich se zdrželo.
„Věřím, že jsme dnes zatloukli první hřebík do rakve evropského stěhovacího cirkusu,“ přispěl svým komentářem britský konzervativec Ashley Fox, který návrh za EKR podával.
Podle britského liberálního europoslance Edwarda McMillana-Scotta europoslanci dali hlavně najevo, že jsou neustálým přesouváním mezi Bruselem a Štrasburkem již opravdu unaveni.
Jelikož má ale všechno svůj rub a líc, připomeňme jen, že minulý týden rozpočtový výbor Evropského parlamentu schválil navýšení výdajů pro jejich asistenty o 1.500 eur (v přepočtu přes 36 tisíc korun). Podle bruselského EuropeanVoice tak mají nyní europoslanci na provoz své kanceláře k dispozici 18.820 eur (456.000 korun).