Tiskové zprávy / Vyjádření

Jediné sídlo Evropského parlamentu

Poslanci ODS podpoří dnes při hlasování v Evropském parlamentu návrh na jediné sídlo instituce. Tento návrh je součástí zprávy o rozpočtu Evropského parlamentu na rok 2013.

“Snahu o prosazení jednoho pracovního místa Evropského parlamentu jak pro poslance, tak pro úředníky, dlouhodobě opakovaně podporujeme” řekl Milan Cabrnoch, koordinátor hlasování poslaneckého klubu ODS. “Evropský parlament má dnes tři sídla – v Bruselu, ve Štrasburku a v Lucemburku. Poslanci se spolu s armádou úředníků pravidelně jednou za měsíc stěhují mezi Bruselem a Štrasburkem, v Lucemburku pracují převážně techničtí a správní úředníci a překladatelé. Více sídel přináší každoročně ohromné zbytečné výdaje,” dodal Cabrnoch.

Poslanec Hynek Fajmon v rozpravě k návrhu rozpočtu Evropského parlamentu pro rok 2013 řekl: „Před občany není nijak obhajitelné to, že zbytečně každý rok utratíme přes 200 milionů euro jen za stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem. S tím je nutné skoncovat.“

„Evropský parlament pokrytecky bojuje za snížení emisí a proti klimatickým změnám a každoročně vytváří ekologické audity své činnosti. Zbytečné stěhování mezi Štrasburkem a Bruselem je neobhajitelnou produkcí emisí CO2 a tedy výsměchem evropským občanům,“ řekl mluvčí europoslanců ODS pro životní prostředí Miroslav Ouzký.