Aktuality

Karikatura svobody slova

Chvílemi mám pocit, jako by se svět zbláznil. Evropští politici se omlouvají za obrázky karikující Mohameda, muslimové útočí na ambasády a bojkotují vše, co pochází z Dánska – jedné z nejtolerantnějších zemí na světě, kde našly ekonomické útočiště tisíce jejich souvěrců. Kauza kreseb v dánských novinách je velmi citlivá, protože jakýkoliv silnější názor neodpovídající názoru muslimských extrémistů, a jimi zradikalizovaných davů, může ve spojení s čerstvě zveřejněnými novými důkazy o mučení iráckých vězňů přilévat olej do již plápolajícího ohně napjatých vztahů mezi západním a islámským světem.

Z názorů a postřehů, které se v posledních dnech objevily, mě asi nejvíce zaujalo vyjádření předsedy jedné zemské vlády v Německu. Prohlásil, že pokud je někomu korán bližší než německá ústava, měl by zvážit odstěhování z Německa do svého původního bydliště. A o tom to z velké části je. Ať chceme nebo ne, v Evropě se stále častěji setkávají odlišné kultury. Pokud ta přicházející bude pro sebe požadovat toleranci, aniž by sama byla schopna respektovat tu domácí, problémy neustanou. Pokud dnes ustoupíme zvyku muslimů nezpodobňovat Mohameda, budeme zítra se stejnou logikou a stejně hlasitě žádáni, aby u nás ženy chodily zahalené, jako je tomu z náboženských důvodů zvykem v muslimských zemích?!

Jako poměrně tolerantní člověk se domnívám, že současná diskuse už není – a je otázka, zda vůbec na počátku byla – o toleranci. Můžeme si sice říkat, že ten či onen vtip či obrázek je hloupý nebo urážlivý, že autor nějakého výroku citovaného v médiích se mýlí nebo přímo lže, ale nemůžeme svobodným médiím zakazovat jejich publikování.

A na tomto svém názoru budu trvat, i když si pamatuji, jak málo se mi líbilo, když média před pár měsíci stále dokola omílala bezdůvodné pomluvy vyřčené proti mně jedním čerstvě jmenovaným nezřízeně ambiciózním ministrem. Nemusí se nám to líbit, nemusíme vždy souhlasit, ale média svými texty a obrázky popisují realitu, tak jak ji vidí. Pokud by byl křesťanský bůh zobrazen jako terorista, byla by to dost netrefná karikatura. Pokud je tak zobrazen muslimský prorok, prostě si vzpomeneme na ty desítky a stovky lidí, které jsme za poslední roky viděli v médiích se zbraněmi v rukou. Jediné, co jsem ochoten připustit je, že mohlo jít o příliš velkou nadsázku či o přehnané zevšeobecnění. To co však následuje považuji za velmi nepřiměřenou a neakceptovatelnou reakci.