Články / interview
Zdroj: Ústecký deník Ústecko, Radek Strnad

Miroslav Ouzký: Europarlamentu dnes vládne těžký fanatismus

Ústí nad Labem – Dotaz na odsouzení Václava Klause místopředsedou Evropského parlamentu (EP) Rocou Vidal-Quadrasem kvůli prezidentově nesouhlasu s euroústavou rozohnil včera MUDr. Miroslava Ouzkého, severočeského europoslance za ODS. Unést se nechal na besedě se studenty v budově Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně (FSE UJEP).

„Quadras tvrdí: „Neprojdeli euroústava ve Francii, je to tragédie Evropy. Neprojdeli v ČR, je to jen tragédie ČR.“ Podle něj je prý třeba se také dívat na velikost a kvalitu státu,“ divil se místopředseda EP Miroslav Ouzký. „To je odvrácená strana fanatismu, který teď v Evropském parlamentu vládne,“ dodal.

Europoslanec je v Ústí jako doma. Má zde přátele, jeho žena odsud pochází. „První zkušenosti jsem získával ve zdejší nemocnici, když ještě nebyla Masarykova,“ chlubil se. Beseda přilákala bezmála sto studentů i pedagogy UJEP. Hosta uvítala prorektorka Iva Ritschelová a studenty hned vyzvala, aby mu dávali otázky na tělo – byli na něj ostří. Nechyběl děkan FSE Zdeněk Pavlík, za vedení města se na besedě nudil primátor Petr Gandalovič. Problematiku zná. „A toto je Magdalena Frischová, osoba, která hlídá můj čas. Když se mě někdo ptá, jestli s ním půjdu na pivo, musím od ní nejdřív zjistit, zda mám čas,“ s úsměvem představil Ouzký svou pohlednou spolupracovnici.

Vedou se dnes o Evropské ústavě v EP vášnivé diskuze, zajímalo jednoho studenta. Ptal se i proto, že je dnes ČR jediným státem EU, v němž není jisté, zda o přijetí euroústavy rozhodne referendum. „Vedou. Ale ne o tom, zda je dobrá či špatná, ale zda se ji v rámci EU podaří schválit,“ vysvětlil Miroslav Ouzký. Sám má k ústavě rezervovaný vztah. Podle něj dnes smí poslanec EP s ústavou volně souhlasit, ale ne nesouhlasit. „Euroústava vykročuje směrem k evropské federaci. Zakládá něco mezi státem a mezinárodní organizací, kočkopsa,“ řekl.