Články / interview
Zdroj: Mladá fronta DNES, Názory

Miroslav Ouzký: Máme příležitost zajistit energetickou soběstačnost země – Mladá fronta

Mimořádná zakázka na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích za odhadovaných 500 miliard korun nenechá pravděpodobně chladné oba nejvyšší představitele Ruska a USA, kteří přijeli do Prahy podepsat smlouvu Start II o omezení jaderných zbraní. Podpora Baracka Obamy směřuje k Westinghousu, naopak Medveděv bude jistě lobovat za Atomstrojexport. Zbývá však ještě jeden účastník tendru, politicky nejschůdnější francouzská společnost Areva, coby zastánce evropského jaderného byznysu.

Přestože výstavbu jaderné elektrárny vnímám jako čistě odbornou záležitost, která má prioritně zohledňovat ekonomickou a bezpečnostní stranu věci, není možné se vyhnout také politickým aspektům.

(…) Česká republika má odhadované zásoby uranu na více než 100 let, ale i kdyby je neměla, uran může snadno pořídit jinde. Disponuje jím spousta jiných zemí. Avšak od uranu k palivovému článku je cesta dlouhá. (…) Vyzval bych proto v rámci jednání všechny zájemce, aby ve svých nabídkách zohlednili také možnosti výstavby závodu pro obohacování, konverzi a fabrikaci uranu v ČR. Prostor pro to tady stále je.

Teprve od května začíná ČEZ jednat se všemi uchazeči o konkrétních podmínkách a k podání nabídky je vyzve až na podzim. Právě tyto možnosti, které se mohou vyjednat v rámci kontraktu na nové reaktory, zabezpečí opravdovou energetickou nezávislost – minimálně v oblasti jaderné energetiky. A netřeba připomínat, že by to Českou republiku posunulo technologicky do jiné ligy, z čehož bychom těžili nejen my, ale potažmo celá střední Evropa.