Články / interview
Zdroj: CevroRevue č. 2/2007

Německá hra s Ruskou ruletou

Německé předsednictví již v závěru předsednictví finského přinášelo spoustu otazníků. Týkaly se zejména toho, co bude hlavním tématem či hlavní přidanou hodnotou nástupu „vládnutí“ tohoto zakládajícího člena, který bývá také nazýván motorem či skalním kamenem evropské integrace. Velké očekávání bylo zřejmě vyvoláno i zvědavostí, co bude znamenat politický posun od Schröderových socialistů ke křesťanským demokratům, vedeným poprvé v historii Německa kancléřkou, nekatoličkou (protestantkou) a k tomu ještě pocházející z bývalého NDR, Angelou Merkelovou.

Německá kancléřka opravdu začala v posledních měsících roku 2006 objíždět jednotlivé státy Evropy a seznamovat je se svým programem. Již tehdy začalo být jasné, že jedním ze silných témat je pro ni znovuoprášení Ústavní smlouvy. Souběžně s tím nastupuje na post předsedy Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, jehož úzké propojení s Angelou Merkelovou není žádným tajemstvím a ten v úvodní řeči při zahájení svého dva-a-půlletého funkčního období seznámil parlament i veřejnost se svým tříbodovým plánem, z něhož nejdůležitějším bodem je, jak on sám říká – zachránění co největší části Ústavní smlouvy, její znovunastolení, snaha o dokončení ratifikačního procesu v zemích, kde ještě k ratifikaci nedošlo (mimo jiné i v České republice) a v zemích, kde Ústava byla odmítnuta, znovuotevření rozhovorů a obnovení hlasování o dokumentu, který bude mít pouze drobné kosmetické změny.

Velmi zvláštní je, že tento přístup vyvolává velké množství rozpaků, ale jen velmi málo odmítavých reakcí. Odpůrci Ústavy nad tím mávají rukou a tvrdí, že není třeba se ničeho takového obávat, že se jedná pouze o harašení zbraněmi a že evropská ústavní smlouva je již stejně definitivně mrtvá. Příznivci pak samozřejmě tuto iniciativu vítají. Já se domnívám, že nejdůležitější na tomto problému je však to, jaké demokratické principy ve stávající Unii platí a jestli je skutečně možné přijmout precedent, aby se po nepřijetí nějaké právní normy znovu o stejném obsahu hlasovalo! Řádné rozhodování o nových právních normách pak tímto změníme na ruletu, ve které se bude tak dlouho hazardovat, dokud nepadnou ta správná čísla, která chtějí ti co EU fakticky ovládají.