Tiskové zprávy / Vyjádření

ODS nepodpořila Evropskou komisi

Občanští demokraté se dnes v Evropském parlamentu rozhodli zdržet hlasování o Evropské komisi.

Po důkladném zvážení všech pro a proti se  europoslanci ODS rozhodli Komisi nepodpořit. Zároveň povedou kampaň za reformu způsobu jakým je Komise schvalována. Hlasování o Komisi jako celku znemožňuje zodpovědné rozhodnutí o schopnostech jednotlivých komisařů. 

Podle europoslanců představila lednová slyšení řadu kompetentních kandidátů.  Na druhou stranu mají v nové Barrosově komisi zasednout lidé, o jejichž kvalitách mají europoslanci za ODS silné pochybnosti, nebo ti, jejichž program je v rozporu s klíčovými zásadami ODS. Někteří z kandidátů  podporují zavedení evropských daní, zasazují se o nadbytečnou regulaci finančních trhů a další regulace a centralizaci moci do Bruselu.

Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku, je ukázkovým příkladem člověka, který nemá v Evropské komisi co dělat,“ říká místopředseda skupiny Evropských konzervativců a refomistů Jan Zahradil. „Někteří z kandidátů neskrývali touhu po další federalizaci Evropské unie,“ doplňuje předseda klubu ODS Miroslav Ouzký. „Volali po harmonizaci evropských daní nebo jako Viviane Redingová po centralizaci evropské legislativy. Kdybychom těmto kandidátům vyslovili podporu, zcela bychom se zpronevěřili svým zásadám a voličům.“

Ačkoli staronový předseda Evropské komise dostal mandát sestavit nové kolegium právě díky hlasům Evropských konzervativců a reformistů, jejich důvěru nyní částečně zklamal. Přesto svým postojem dávají europoslanci za ODS José Barrosovi jistou šanci, aby dostál své pověsti reformátora.