Články / interview
Zdroj: www.lidovky.cz

Ouzký bude místopředsedou europarlamentu

Český europoslanec za ODS Miroslav Ouzký bude ve vedení Evropského parlamentu. Na návrh klubu Evropská lidová strana-Evropští demokraté, nejsilnějšího v EP, byl zvolen jedním ze 14 místopředsedů parlamentu.

Místopředsedové EP jsou členy byra parlamentu, střídají se při řízení plenárních zasedání a zastupují předsedu v různých aktivitách.

Mezi místopředsedy je sedm lidovců-konzervativců, tři socialisté, dva liberálové, jeden zelený a jeden komunista. Tři jsou z Německa, dva jsou Italové, dva Francouzi, dva Poláci a po jednom z ČR, Portugalska, Británie, Španělska a Řecka.

Z Ouzkého se tak rázem stal nejvýznamnější český poslanec EP. Jeho zvolení uvítal jak Josef Zieleniec, jeho nový kolega ze společné delegace v ELS-ED, tak, překvapivěji, místopředseda komunistického klubu Miloslav Randsdorf.

„Patří ke konsenzuálnějším členům ODS a její reprezentace zde. Jakákoli spornější osoba by byla mohla neprojít,“ usoudil Zieleniec. Randsdorf označil volbu za úspěch pro celou českou reprezentaci v EP. „Osobně mu to přeji a doufám, že bude aktivnější, než byl ve své pozici v Radě Evropy.“

K euroústavě je skeptický

Miroslav Ouzký své zvolení označil mimo jiné za „příjemný vzkaz pro voliče do České republiky“. Ačkoli místopředseda znamená v EP podle něj méně než v národním parlamentu, předpokládá, že získá „významný vliv na směřování a orientaci této instituce“.

Ouzký se neztotožňuje plně s prioritami, které dnes vytyčil nový předseda EP Josep Borrell, hlavně pokud jde o podporu ratifikace evropské ústavy. „Patřím ve své frakci k Evropským demokratům, což je ta část, která je ke schválení ústavy v této podobě skeptická – budu tam tedy zastupovat toto kritické křídlo.“

Za své hlavní úkoly považuje úsilí o zjednodušení legislativy, zprůhlednění financování a také snahu přiblížit instituce EU voličům.

Srpen hodlá novopečený místopředseda využít k tomu, aby se přestěhoval do Bruselu, kde už minulý týden pronajal byt, aby uzavřel konečné dohody s „několika“ asistenty a zařídil další věci. Shání například kolegu, se kterým by si pronajal stálé bydlení i ve Štrasburku – už proto, jak složitě se v tomto městě shánějí při plenárních zasedáních hotelové pokoje.

Miroslav Ouzký (45) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Je členem městského zastupitelstva v Kadani. Poslancem českého parlamentu byl v období 1998-2004 a specializoval se na sociální politiku a zdravotnictví. V minulosti působil jako český pozorovatel v Evropském parlamentu.