Články / interview
Zdroj: Ústecký deník Severní Čechy, Lenka Zlatníková

Ouzký na cestách zapomíná, kde se probouzí

Severní Čechy – Mezi starosty měst a severočeské studenty se včera vydal místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS). Během své návštěvy si pochvaloval zejména fundovanost dotazů děčínských studentů, kteří se zajímali o jeho práci v EU.

* Ve funkci místopředsedy Evropského parlamentu jste už skoro rok. Je něco, co vás v Bruselu či Štrasburku stále ještě vyvádí z míry?

Jsem třeba neustále konfrontován s nepřipraveností a určitými technickými problémy formálního charakteru. Je to například stávající nerovnoprávnost jazyků. Minulý týden jsem podával zprávu na zahraniční výbor v češtině a oni mi ji vrátili s tím, abych ji podal ještě v nějakém jiném jazyce. A není to jen problém češtiny.

* Rodina šla do Belgie s vámi?

Kdepak, rodina funguje i nadále v Kadani, manželka je lékařka a děti studují. Byli tam za mnou vlastně jen jednou, loni v srpnu. Já vždycky v pondělí odlétám do Bruselu, a ve čtvrtek se vracím domů.

* Nevadí vám náročnost neustálého cestování?

Přiznám se, že jsem náročnost přesunů mezi Kadaní, Prahou, Bruselem a Štrasburkem poněkud podcenil. Vždycky přemýšlím, co všechno mám s sebou při přesunu tahat. A občas ani nevím, kde se vlastně zrovna probouzím.

* Chtěl byste, aby vaše děti studovaly na nějaké evropské univerzitě?

Tato možnost je jedním z velkých kladů EU. Generace současné mládeže je v tomto směru opravdu napřed. Třeba můj syn mi už v patnácti letech oznámil, že hodlá zkusit studium někde v zahraničí. Vybral si USA. Řekl jsem mu, že si to musí sám vyřídit, a potom se o tom můžeme bavit. A on si to opravdu zařídil.

* A co vaše kadaňské rehabilitační centrum? Nezanedbáváte ho?

To kvůli mému úvazku v Evropském parlamentu bohužel opravdu strádá. Snažím se ho sice nezanedbávat, ale ve výsledku ho zanedbávám ještě mnohem víc než svou rodinu.