Články / interview
Zdroj: Prima TV, Zpravodajský deník

Summit EU rozhodne, co dál s euroústavou

Dana MAKRLÍKOVÁ, moderátorka: Už během příštího týdne by se na summitu Evropské unie v Bruselu mělo rozhodnout co dál s euroústavou. Česká vláda chce pokračovat s její, v jejím schvalování. Požaduje pouze prodloužit termín. S tím nesouhlasí hlavně opoziční ODS. Podle ní k tomu kabinet nemá dostatečný mandát.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, redaktorka: Premiér Jiří Paroubek chce ostatním členským zemím v pátek na summitu navrhnout, aby prodloužily ratifikační proces ústavy. Podle něj to má i po francouzském a nizozemském ne smysl.

Jiří PAROUBEK, premiér /ČSSD/: Za nás se přece nemusí, nemohou vyjadřovat Francouzi nebo Holanďané nebo Britové. Za nás se musí vyjádřit čeští občané.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL: Nejlepší je proto teď posečkat a jednat.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, redaktorka: Opozice ale budoucnost euroústavy vidí černě.

Vojtěch FILIP, místopředseda PS PČR /KSČM/: Občané už poučenější o ty konkrétní výsledky v jednotlivých zemích také evropskou ústavní smlouvu odmítnou.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, redaktorka: Podle ODS měla Paroubkova vláda ještě před summitem Unie o ústavě jednat s parlamentem. Postup kabinetu kritizuje.

Miroslav OUZKÝ, poslanec ODS, místopředseda Evropského parlamentu: Rozhodně by neměla vláda pokračovat v tom, v čem pokračuje. To znamená vydávat dále miliony a miliony na nějakou kampaň za ústavu, která nemůže platit.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, redaktorka: Vládní kampaň na prosazování euroústavy má stát dvě stě milionů korun. Z toho ještě letos chce kabinet Jiřího Paroubka utratit osmdesát milionů.