Tiskové zprávy / Vyjádření

„Svolejte výkonnou radu ODS“

ODS v kraji řeší neúspěch svého kandidáta v prezidentských volbách, ČSSD bude volit Zemana

SEVERNÍ ČECHY Voliče ODS vyzývá strana ve 2. kole prezidentských voleb k podpoře Karla Schwarzenberga. ČSSD se chystá podpořit Miloše Zemana. V tomto duchu většinou hodlají volit i hlavní představitelé velkých stran na severu Čech.

Dienstbier: prázdný a bez minulosti

K průběhu prezidentských voleb ale mají rozdílné komentáře. Platí to hlavně o ČSSD, přestože oslovení členové krajského předsednictva hodlají volit podle přání vedení strany, které členům doporučilo zvážit podporu právě levicového expremiéra.
Krajský předseda strany Radek Scherfer přitom lituje, že nepostoupil hlavní stranický kandidát Jiří Dienstbier. „Čekal jsem, že postoupí,“ řekl Scherfer. To naopak místopředseda Jaroslav Foldyna už v neděli přiznal, že Dienstbierovi nevěřil, a naopak ho prý překvapilo, kolik hlasů nakonec dostal.
Nejkritičtější byl Arno Fišera, který v prosinci odstoupil z funkce krajského předsedy. „Samozřejmě volím Zemana. První kolo ukázalo, že navrhovat na vrcholnou pozici kandidáty, kteří za sebou mají prázdnou minulost, není pro voliče přijatelné. Také je smutné, že ČR má tolik šikovných lidí, a voličům byla předložena velmi průměrná devítka kandidátů,“ prohlásil Fišera.

Co dál u modrých

Zatímco části ČSSD nevadí, že hlavní kandidát strany nepostoupil do druhého kola, severočeští členové ODS řeší neúspěch Přemysla Sobotky silně. Někteří potvrdili názor Jana Kubaty, jenž minulý týden položil funkci krajského šéfa, že ODS by se měla nad sebou zamyslet. „Souhlasím s tím, že to je strašlivý debakl ODS. Divím se, že nebyla okamžitě svolána výkonná rada. Tváříme se, že to je problém Přemysla Sobotky. Ale není, je to problém ODS,“ prohlásil někdejší krajský předseda a dnes europoslanec Miroslav Ouzký. Sám nechtěl prozradit, koho bude volit, protože prý ještě není úplně rozhodnutý. Ke stranickému doporučení volit Schwarzenberga ale nemá žádné výhrady.
Pro místopředsedu krajského sdružení Karla Krejzu naopak není problém se tak zachovat. Schwarzenberga by volil i bez doporučení. Samotné první kolo jej nepřekvapilo. „Sečetla se nepopulární vládní rozhodnutí,“ řekl Krejza.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy