Aktuality

Traktory vláčené bruselskými paragrafy

Minulý týden na plenárním zasedání ve Štrasburku se europoslanci opět legislativně vyřádili. Nerad používám příliš silná slova, ale vhodnější označení úterního hlasování mě momentálně nenapadá.

Při hlasování nejen mne zaujal jeden poměrně rozsáhlý soubor zpráv, které zpravodajovali poslanci Mayer a Speroni.  Nemohu jinak než citovat: 1) Montáž zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci na kolové zemědělské a lesnické traktory, 2) Povinné štítky a nápisy pro motorová vozidla a pro jejich přípojná vozidla, 3) Svítilny zadních registračních tabulek motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, 4) Potlačení vysokofrekvenčního rušení zemědělských a lesnických traktorů, 5) Hladina akustického tlaku kolových zemědělských a lesnických traktorů…

Jak uvedené názvy samy napovídají, jedná se o právní úpravu, kterou lze stručně nazvat „Traktor stokrát jinak“. Dokonce i jeden ze zpravodajů, pan kolega Mayer, se nezdržel a před závěrečným hlasováním vystoupil s prohlášením, že Evropský parlament tímto postupem bude víc a víc pro smích občanům. Jestliže už musíme traktory celoevropsky upravovat, tak zda-li by na to, proboha, nestačila jedna jediná zpráva! Zpravodaj za své velmi rozumné a logické vystoupení sice sklidil obrovský potlesk, rozjetou mašinérii to však stejně nezastavilo a my jsme pokračovali v hlasování a schvalování těchto jednotlivých zpráv tak, jak bylo původně navrženo.