Články / interview
Zdroj: Deník Chomutovska

V institucích EU jsou příchozí z nových zemí diskriminováni

Chomutov – Místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký se po třech týdnech strávených v zahraničí vrátil domů. Včera pobýval v Kadani, kde svou politickou kariéru začal. Při té příležitosti se podělil o své první dojmy z EP.

Nedávno jste začal další etapu své politické činnosti. Jak ji hodnotíte?

První dva týdny byly velmi hektické. Bez přehánění jsme jednali od rána do večera. Hlasovalo se, zakládaly kluby, volilo se do jednotlivých funkcí, bylo toho zkrátka tolik, až jsem si říkal, že jestli to bude takhle pořád, zřejmě na to nebudu fyzicky stačit. Naštěstí se to koncem této třítýdenní etapy poněkud uklidnilo.

Pendlujete mezi francouzským Štrasburkem a belgickým Bruselem. Které z měst se vám líbí víc?

Štrasburk mi připadá lidštější, příjemnější. Brusel na mě působí příliš úřednicky, studeně. Ale je to pochopitelně subjektivní dojem. Vlastní budovy institucí EU jsou v obou městech obdobné, stavěly se ve stejném stylu i ve stejné době. Jsou to strohé účelné stavby. S historickými skvosty, v nichž sídlí náš parlament, se to vůbec nedá srovnávat.

Nebylo by lepší, aby instituce EU byly umístěny v jednom městě?

Určitě, ale Štrasburk vyhrát nemůže, protože je z něho špatné spojení se světem. A že by toto město úřady unie opustily, je také nemožné, to by Francouzi jako jedni z hegemonů EU nepřipustili. Takže se nadále bude mezi oběma městy přesouvat sem a tam několik tisíc lidí – poslanci a jejich asistenti, což stojí obrovské peníze.

A vaše dojmy ze samotného parlamentu?

Byl jsem poněkud překvapen tuhou stranickou disciplínou. Jestliže u nás se debatuje, že v našem parlamentu jsou poslanci omezováni partajničením, ve srovnání s EP je to směšné. Tady se všechno předem dojedná ve frakcích, při vlastním jednání parlamentu je už předem jasné, jak kdo bude hlasovat. Například má volba do funkce místopředsedy parlamentu: uvnitř naší frakce (Evropská lidová strana – pozn. red.) jsem o kandidaturu svedl nelehký boj. Mými soupeři byli například slovinský expremiér nebo dánská poslankyně. Ale jakmile jsem uspěl uvnitř frakce, všichni začali brát mou novou funkci jako hotovou věc. A tak to také dopadlo.

Jak se vám líbí taková disciplína oproti parlamentu našemu nebývalá?

Těsně před naším vstupem do ELS se podařilo, částečně i díky nám, ale především na tom mají zásluhu britští konzervativci, změnit stanovy. Součástí našeho poslaneckého klubu se mohou stát strany, které respektují pravicové konzervativní a křesťanské hodnoty. Nově je přiznáno právo na členství i těm subjektům, které mají jiný názor na evropskou integraci a evropskou ústavu. To je náš případ, takže prostor pro prezentaci našich postojů v rámci frakce máme.

A co byste uvedl jako negativní poznatek?

Během několika dní jsem si uvědomil, že jsou tu vlastně dva statuty – pro lidi ze stávajících členských zemí a pro lidi z nových, tedy i z České republiky. Zjistil jsem například, že nově nastupující tlumočník – Čech po absolvování stejného přijímacího řízení jako například tlumočník – Dán má vyměřen o třetinu nižší plat. To je podle mě nepřijatelné a skandální. Považuji za svou povinnost proti tomuto dělení na rovné a rovnější ostře vystoupit.