Články / interview
Zdroj: Deník Chomutovska, Josef Dušek

Vejprtské nádraží má naději

Vejprty – Rekonstrukci nádraží ve Vejprtech by mohla zaplatit Evropská unie. Budou se o to snažit čeští europoslanci v čele s Miroslavem Ouzkým, místopředsedou Evropského parlamentu, který při své nedávné návštevě Chomutovska přislíbil, že za projekt bude v Evropském parlamentu lobovat.

„Předložíme několik návrhů. Obnova vejprtského nádraží má reálnou šanci na úspěch, podporu totiž přislíbili i němečtí kolegové,“ uvedl Ouzký. Budova by po opravě sloužila i sousednímu saskému městu B?renstein, jako tomu bylo v minulosti.

Stejný projekt se čeští europoslanci snažili prosadit už vloni, tehdy ale neuspěli ani s jedním českým projektem. „Hlavní výtka byla, že projekty neměly ten správný mezinárodní charakter, což je práve u vejprtského nádraží trochu nepochopitelné,“ nechal se slyšet Ouzký. Přesto se prý bude snažit projekt do evropského rozpočtu protlačit znovu. „Projekty je třeba upravit tak, aby odpovídaly požadavkům Evropské unie nejen po věcné stránce, ale třeba i názvem. Možná bude mít vetší šanci, když se místo vejprtského nádraží bude jmenovat nádraží evropské,“ naznačil europoslanec z Kadaně.

Že má projekt šanci na úspech dokazuje také fakt, že vloni se nemeckým europoslancům podařilo prosadit opravu nádražní budovy v Železné Rudě, která sousedí s nemeckým mestem Bayerische Eisenstein. „Přitom budova není tak historicky cenná jako ta ve Vejprtech,“ posteskl si Ouzký.

Vedení vejprtské radnice odhaduje náklady na rekonstrukci nádraží minimálně na 60 milionů korun. „Budova je z roku 1890 a je jednou z mála, která dříve sloužila lidem z obou sousedních států,“ prozradila neco z minulosti objektu starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Podle ní má navíc budova šanci stát se památkově chráněným objektem, protože podobných budov je v republice jenom pět.