Aktuality

Víza s USA

Předmětem hlasování na posledním štrasburském zasedání bylo i téma, které se hodně dotýká České republiky, tj. schvalování postupu Evropské unie při vyjednávání se Spojenými státy o jednotném postupu, či lépe řečeno, zrušení víz do Spojených států pro všechny občany Evropské unie.

Delegace ODS byla proti většině návrhů a nakonec hlasovala proti celé této rezoluci, což vyvolalo údiv některých médií. Vysvětlení je snadné – české vládě v čele s premiérem Topolánkem se podařil téměř husarský kousek, spočívající v odmítnutí dalšího čekání na to, co pro naše občany udělá Evropská unie a rozhodla se vyjednávat na vlastní pěst. A byla úspěšná. Víza pro občany České republiky od září tohoto roku budou nahrazeny elektronickou registrací.

Evropská unie, zvláště některé ze starších členských států, na postup ve vyjednávání příliš nespěchala. Dokonce se objevily názory, že dochází i k úmyslnému zdržování těchto jednání. Důvodem má být údajně skutečnost, že jednotný přístup Spojených států k Evropské unii bude vyvážen zhoršením, či zpřísněním stávajícího stavu pro občany starých zemí EU.

Spojené státy chtějí tuto předběžnou registraci zavést pro všechny žadatele o vstup do Spojených států a to se občanům například Francie nebo Německa nelíbí. Proto se objevují informace o tom, že příslušní politici v orgánech Evropské unie činnost v této oblasti spíše předstírají, než by se skutečně snažili o nějaký rychlý, konkrétní a pozitivní výsledek ve prospěch nových členských států