Články / interview

Vládnutí pana Špidly této zemi neprospívá

ODS chce hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Členové koalice hodnotí tento krok jako plácnutí do vody. Obě opoziční strany, ODS a KSČM, mají dohromady jen 99 hlasů ze dvou set. Myslíte, že váš krok má naději na úspěch?

Šanci určitě má, jinak by to ODS nedělala. Věc má dva aspekty. Za prvé: není to tak dávno, co vláda v souvislosti s blamáží se svými kandidáty na prezidenta o důvěru sama požádala a dostala ji. Od té doby prokázala absolutní neschopnost. Její „reforma“ je narychlo šitý a zoufalý pokus, který se reformou jen nazývá. Je důkazem, že styčný prostor, na němž se jednotlivé strany vládní koalice dokáží jakžtakž shodnout, je téměř mizivý. Je to pouhá snaha o dosažení nějakých úspor a ne koncepční řešení. Situace je přitom horší než před rokem. Konkurenceschopnost naší země ve srovnání s našimi sousedy dramaticky poklesla. Například Maďarsko a Slovensko podniklo razantní reformní kroky. V této souvislosti mě vyděsilo, když jsem zjistil, kolik českých firem se přehlašuje na Slovensko, aby nemusely platit 34, ale jen 19 procent na dani z příjmu. Takže to je jeden důvod, současná vláda táhne naši zemi do bahna a to musí přestat. Nebo se o to musíme alespoň pokusit.

A druhý aspekt?

Ten je praktický. Stoupají šance na úspěch takového kroku. Neshody v koalici jsou faktem. Je zbytečné jmenovat konkrétní lidi, kteří by mohli být jazýčkem na vahách, ale že jsou uvnitř koalice lidé s reformou nespokojení, to není žádné tajemství.

Takových pár hlasů získat by mohlo být i předmětem jakéhosi politického obchodu…

Není mi známo, že by naše strana s někým konkrétním vyjednávala a podle mě to ani není pravděpodobné. Neumím si představit, kdo s kým by vyjednával, ani co by mohla ODS slibovat.

Spekuluje se také o tom, že ODS by měla koaliční vládu nechat, aby si sama „vyžrala“ ty nejhorší reformní kroky, což jí asi na popularitě nepřidá. Vy pak v klidu počkáte, až vám spadne vítězství do klína a země bude z nejhoršího venku.

Pud sebezáchovy by snad mohl napovídat, abychom se zpovzdálí dívali, jak vláda ztrácí body. Ale my neuvažujeme stylem – čím hůře, tím lépe. Navíc i nás se mohou naši voliči ptát: byli jste v opozici, proč jste neudělali všechno pro to, abyste zabránili tomu, co koalice dělala? Myslíme si, že máme alternativu k tomu, co se tu děje a je tedy naší povinností ji nabídnout. A především, to, co vláda vydává za reformu, naší zemi z nejhoršího v žádném případě nepomůže.

Ale vy reformu kritizujete, že je nedostatečná. To znamená, že ta vaše by byla ještě tvrdší. To by se také lidem nelíbilo…

Razantní reforma je nevyhnutelná. Je to svým způsobem nesení kůže na trh. Já si ale nemyslím, že by naše reforma měla dopad na lidi. Musíme občanovi vysvětlit: když snížíme daně, dostaneš šanci dosáhnout si na větší příjem. Za to ale přetrpíš nevyhnutelnou reformu důchodového systému. Je to zkrátka něco za něco. Tato vláda ale nic takového nenabízí, nenabídla žádné prorůstové faktory, jen škrty.21