Aktuality

Volby předsedy nové frakce

Hned po svém vzniku se nová frakce nesoucí název Evropská konzervativní a reformní skupina potýkala s volebními obtížemi. Přidělování postů jsou v Evropském parlamentu dle vnitřních dohod, které vychází z přepočtu hlasů podle d‘ Hontova systému. Tyto dohody stanovily, že předsedou této nové politické skupiny bude Brit a další důležitá pozice – místopředseda Evropského parlamentu připadne Polákům.

Vše fungovalo až do momentu, kdy se jeden z bývalých místopředsedů EP, britský konzervativec Edward McMillan-Scott rozhodl tyto dohody sabotovat a kandidovat na místopředsedu parlamentu na vlastní pěst. Jeho rozhodnutí se velmi zalíbilo některým kolegům z řad socialistů a lidovců, kteří se rozhodli porušit nepsané právo respektování nominací navrhovaných frakcí a trochu škodolibě tohoto samozvaného kandidáta podpořili. Výsledkem byla tříkolová bitva, ze které polský kandidát Michal Tomasz Kamiński vyšel poražen. Trochu překvapivé bylo, že tažení McMillana-Scotta nezabránilo ani naléhání kolegů, ani osobní telefonát Davida Camerona, ale ani výhrůžka jeho vyloučení z frakce. K tomu posledně jmenovaného po zvolení sice došlo, ale výsledkem je celkové oslabení celé politické skupiny. Samotný McMillan-Scott si bude moci během následujících dvou a půl roku užít pozice místopředsedy EP jako nezařazený poslanec.

Jak bylo hned zřejmé, tento výsledek pořádně zamíchal kartami ve volbách do vedení frakce a zejména s volbou jejího předsedy. Kandidatura dvou Britů se najednou zdála nespravedlivě rozložená. Volba byla několikrát odložena a velmi bouřlivě se debatovalo nejen v polské, ale i britské delegaci. Poláci nakonec přišli s již očekávaným návrhem, který zněl: naše místo nám obsadil Brit a my předkládáme kandidaturu našeho poslance na pozici předsedy frakce.

Po dlouhé debatě, která trvala do pozdní noci, v jejímž průběhu většina Britů trvala na odložení volby předsedy na druhý den s tím, že je nutná konzultace s Londýnem, bylo nakonec přeci jen většinou rozhodnuto, že se volba nebude odkládat a proběhne ještě tentýž večer. Konečné bitvě nakonec zabránili sami britští kandidáti, kteří se postupně své kandidatury vzdali a aklamací tak mohl být zvolen, dle mého názoru po právu,  polský kandidát a kvalitní pravicový politik Michal Kamiński.