Tiskové zprávy / Vyjádření

Výbor pro životní prostředí nebojuje proti užívání pesticidů v zemědělství EU

Výbor pro životní otázky dneska hlasoval o návrhu komise zpřísňujícím režim pro používání pesticidů v zemědělství v zemích EU. Komplexní balík tří zpráv se týká výroby a užívání pesticidů, tedy látek chránícími plodiny před škůdci. V současné době musí výrobci pesticidů získat pro uvedení svého výrobku na trh povolení v každé z členských zemí EU a tedy splnit různá kritéria a podmínky.

Miroslav Ouzký, předseda výboru EP a životní prostředí a ochranu veřejného zdraví komentoval výsledné hlasování: „Vítám původní snahy zjednodušit používání pesticidů za současného zvýšení bezpečnosti a zdraví obyvatel. Bohužel však mám pocit, že všudypřítomná zelená lobby se rozhodla vyhlásit válku pesticidům jako takovým. Přistoupení na všechny návrhy zelených by znamenalo likvidaci evropských zemědělců v celosvětové soutěži. Nevěřím, že zemědělci používají pesticidy nadbytečně. Vždyť tyto látky jsou velmi drahé.Například úplný zákaz leteckých postřiků lze pochopit v rovinatém Dánsku, a těžko však může prospět zemědělcům v hornatých částech Evropy. A takových příkladů je spousta…“

Výbor pro životní prostředí se zabýval touto zprávou po několik měsíců. „Dostal jsem také žádosti ze zemědělského výboru a výboru pro vnitřní trh o spolupráci na této normě, což svědčí o velkém zájmu kolegů o tuto problematiku. Troufám si tvrdit, že se udělal velký kus práce. Dnešní hlasování považuji za kompromis, a pokud některé extrémně zelené organizace výsledek hlasování považují za málo revoluční, tak jsem spokojen s dobře odvedenou prací“ řekl Miroslav Ouzký.