Aktuality

Vznik nové frakce

Asi dlužím svým čtenářům nějakou informaci o vzniku nové politické skupiny v Evropském parlamentu, jejíž je ODS součástí a která nese název Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR). Toto nové uskupení bylo založeno několika subjekty, z nichž nejvýraznější jsou tři pravicové subjekty – česká ODS, polská vládní strana Právo a Spravedlnost a britská konzervativní strana.

Vznik je výsledkem dlouhodobých jednání, které mají svůj počátek někde na začátku našeho vstupu do EU. Založení této frakce bylo zakotveno v tzv. Pražské deklaraci a přestože byl následně její vznik ještě odložen, výměna v čele britských konzervativců byla předzvěstí určitého posunu vpřed. S příchodem Davida Camerona pak bylo jasné, že je vznik nového politického subjektu v EP, k nelibosti většiny členů frakce EPP-ED, na spadnutí.

Musím na tomto místě říci, že i já sám jsem založení nové frakce prožíval s jistými rozpaky a pochybnostmi. Nejvíc mi zřejmě chyběla výraznější vnitrostranická či vnitroklubová diskuse. Většina českých europoslanců za ODS neměla k tomuto projektu příliš šanci se vyjádřit.

Založení nové politické skupiny se přes všechny těžkosti nakonec podařilo dotáhnout do konce, byť ne v takovém rozsahu, jak bylo očekáváno. První odhady počítaly s účastí kolem osmdesáti až devadesáti poslanců a postupně se snižovaly na počet šedesát a dnešní realita je padesát pět, potažmo – po vyloučení McMillana-Scotta, padesát čtyři europoslanců. Tento počet pro ECR znamená, pátou pozici ze sedmi politických subjektů v Evropském parlamentu. K mé velké nevůli jme se dostali dokonce i za frakci zelených…