Články / interview
Zdroj: idnes.cz

Záznam chatu na idnes.cz

Záznam chatu s Miroslavem Ouzkým, který proběhl 27.07.2004 11:00 na serveru idnes.cz

OTÁZKA: ( MIra ) Co mate za skolu? Co jste v zivote delal (pouze politika nebo soukroma sfera..?)? Jake jsou Vase politicke ambice. Jakto, ze Vas znam jen velmi malo? Proc jste byl zvolen prave vy (a ne treba Jan Zahradil)? Diky. Mira

Miroslav Ouzký: Toto je, z casovych duvodu, moje posledni odpoved. Vystudoval I. LF UK v Praze. Pred nastupem do politiky jsem se venovatl pouze medicine. Od r. 93 jsem provozovatelem nestatniho zdravotnic. zarizeni v oboru rehabilitace. Moji politickou ambici je dobre zastavat post do ktereho jsem byl zvolen. To ze nejsem medialne znam, svedci o nezajmu ceskych medii o praci jinych evropskych instituci. 6 let jsem byl clenem nasi stale delegace pri Rade Evropy. 2 roky jejim vedoucim. A dva roky 1. mistopredsedou sve politicke frakce. Jan Zahradil nemel zajem o tuto funkci. Jako stinovy ministr ODS bude pracovat na tom, aby se stal nestinovym.

OTÁZKA: ( Lukáš ) KDyž jste eruoposlanec…máte ještě nějakou politickou funkci v ČR…předpokládám, že se zařídte mezi české politiky…proto těch funkcí máte bezpochyby přehrštle a ještě určitě stíháte podnikat…a vše dělat min. na 120% že ? Neni lepší dělat něco poctivě, než x věcí na …nic…. ale vy to nějak obhájíte…:))))) (teda jestli odpovíte)
Miroslav Ouzký: Lukasi, odpovim. Na funkce politicke i zastupitelske hodlam postupne rezignovat. Co se tyce „podnikani“, minimalni kontakt s medicinou jako moji puvodni profesi bych si chtel zachovat. Reseni budu hledat behem pristich tydnu.

OTÁZKA: ( Martin ) Chci se zeptat, jestli i na tak vysokém postu budete mít čas se věnovat vašim voličům taky v ČR, nebo se spíše zaměříte na celoevropské záležitosti. Rád bych vám pogratuloval k takovému úspěchu. Jsem totiž studentem novobydžovského gymnázia jako jste kdysi býval i vy. Děkuji za odpověď…
Miroslav Ouzký: Dekuji za gratulaci a zdravim novobydzovske gymnazium.Jednim z cilu, ktere jsem si vytknul ve sve predvolebni reci bylo zvetseni prostoru pro kontakt europoslance s volici v jeho zemi.

OTÁZKA: ( Ludek ) Kolik je mistopredsedu EP (jsou nejak diferencovani nebo jste si vsichni „rovni“)? Pokud jich bude do deseti, myslim, ze Vase zvoleni je vyrazny uspech. Zdravi Ludek
Miroslav Ouzký: Zklamu vas, je jich 14. Osobne za uspech povazuji to, ze jsou pouze dva z nove pristupujicich zemi a to ze jsem v tajnych volbach ziskal pozici „desitky“.

OTÁZKA: ( BULVAJ ) Jak se díváte na totální neúspěch soc. demokracie řídit tento stát ?
Miroslav Ouzký: Jedine pozitivum na tomto neuspechu vidim v tom, ze by to mohlo otevrit oci obcanu Ceske republiky. Negativum vidim v tom, ze se nespokojena levice muze priklonit ke KSCM. Pamet naroda je bohuzel velmi kratka.

OTÁZKA: ( Alex ) oprava: byl to pak Rouček….
Miroslav Ouzký:Diky za informaci.

OTÁZKA: ( jakub ) jste verici? jaky je vas nazor na konkordat mezi CR a Vatikanem?
Miroslav Ouzký: Verici jsem. Konkordat jé zalezitosti politickou, nikoli zalezitosti viry. V obecne rovine budu podporovat OBOUSTRANE prijatelnou smlouvu mezi CR a Vatikanem.

OTÁZKA: ( Pavel ) Dobrý den, gratuluji k 1. výraznému úspěchu české diplomacie po x letech, je paradoxní, že tentu úspěch je zajištěn opoziční stranou. Zajímal by mě Váš názor na velmi vřelá slova, která k Vašemu zvolení řekl pan Zieleniec? Vidíte v tom možnost případné koaliční spolupráce s jeho stranou i na domácí scéně? Děkuji za upřímnou odpověď.

Miroslav Ouzký: Dekuji velmi uprimne za gratulaci. Priznam se, ze jsem nemel moznost slyset slova pana poslance Zieleniece. Tesi me, bylo-li jeho vyjadreni vrele, jak pisete. Spoluprace na pude EP se vyviji slibne. Spoluprace na domaci scene by jiste byla vitana ze strany ODS, ktera se jiz leta snazi ceskou pravici integrovat.

OTÁZKA: ( ja ) kdy uvolnite sva korytka v parlamentu a zastupitelstvu?
Miroslav Ouzký:“Korytko“ v parlamentu bylo dle nasi legislativy uvolneno vznikem mandatu europoslance. Nevim co vite o praci zastupitele, odvazujete-li se jej nazvat „korytkem“. Mandat zastupitele pravdepodobne slozim po dohode se zastupci ODS v Kadani.

OTÁZKA: ( Jan Kovadlina ) Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat jak jste vybaven znalostmi cizích jazyků. Myslím, že případ Kužvart a dalších, kteří se chtěli nechat zvolit do e. parlamentu by se už neměl opakovat.
Miroslav Ouzký: Mym jednacim jazykem je anglictina. Jeji uroven jsem schopen oznacit jako velmi dobrou. Studuji francouzstinu, ta mi zatim funguje na zakladni komunikacni urovni, nikoli pro potreby EP. Znalost rustiny zde zrejme prilis neuplatnim, a z nemciny bych si dal ctyrku.

OTÁZKA: ( Alex ) dobrý den, mám takový dotaz…včera byl uveřejněn rozhovor s europoslancema (ohledně jejich asistentů) a jeden chytrák…..mám pocit, že byl za ODS tam pronesl, že bude mít asistentů 7, ale ještě ani neví co budou dělat…jaký je na to Váš názor?
Miroslav Ouzký: Nevim ktery „chytrak“ toto pronesl, mohu mluvit pouze za sebe. Prestoze muj tym v tuto chvili neni komletni, mam jasnou predstavu o naplni prace jednotlivych asistentu.

OTÁZKA: ( venous ) Jak vidite dalsi setrvani pana Telicky v kresle komisare EK? Jak si predstavujete budouci spolupraci s ceskym komisarem, at Telickou ci nekym jinym?
Miroslav Ouzký: Jeho setrvani zalezi na rozhodnuti vladni koalice, at bude jakakoliv, a narodniho parlamentu. Budu usilovat o uzkou spolupraci v istitucich EU se vsemi zastupci CR a samozrejme i s komisarem.

OTÁZKA: ( Ivana ) Dobrý den, jak se to stane, že nový europoslanec dosáhne tak významného postu v evropském parlamentu…? Kolik lidí jste oslovil, jak vypadá takové vyjednávání o postu…? Děkuju Ivana
Miroslav Ouzký: V tomto pripade bylo zakladem silne postaveni ceske delegace v ramci nejsilnejsi frakce. Vyjednavani vedl vedouci ceske delegace Jan Zahradil.

OTÁZKA: ( panak ) Dobrý den, jste jediný z nových členských zemí, kdo zastává místopředsednickou funkci v EP?
Miroslav Ouzký: Ne, jeden z dalsich mistopredsedu je z Polska.

OTÁZKA: ( Vláďa ) Pane Ouzký, chci Vám pogratulovat a popřát, abyste už v tom Bruselu zůstal a do Kadaně se vůbec nevracel … díky
Miroslav Ouzký: Toto neni otazka, ale zrejme vas zklamu.

OTÁZKA: ( Zvědavec ) Co přesně má na starosti místopředseda Evropského parlamentu?
Miroslav Ouzký: Podil na rizeni prace EP. Zastupovani predsedy. Rizeni plenarnich zasedani. Spoluprace na tvorbe programu.

OTÁZKA: ( Jakub Svoboda ) Dobrý den, zajímalo by mne, zda vy sám se připojujete k názoru pan prezidenta Klause, že europoslanci by měli zůstat především součástí domácí politické scény?
Miroslav Ouzký: Ano.

OTÁZKA: ( Plíca ) Dobrý den, jaké jsou Vaše první dojmy z Evropského parlamentu? Myslíte si, že tam bude těch několik našich poslanců k něčemu? Děkuji
Miroslav Ouzký: >Domnivam se, ze me zvoleni do vedeni EP je odpovedi na druhou cast Vasi otazky. V ramci nejsilnejsi frakce se nam podarilo vytvorit 14 clenny tym, pro informaci, Francouzu je tam 17. Jinak prvni dojmy znacne rozporuplne.