Aktuality

Změny na postech v Evropském parlamentu

Jak jsem již na svých webových stránkách informoval, počátkem tohoto roku došlo v Evropském parlamentu k novým volbám. Stává se tak plánovaně vždy v polovině volebního období, tedy vždy po dvou a půl letech. Před čtrnácti dny jsem popisoval, průběh vyjednávání, která souvisí s těmito převolbami a také jsem naznačil, že Česká republika má velkou šanci získat důležitý post předsedy některého ze silných výborů. Volby proběhly minulý týden a já jsem v nich byl zvolen předsedou výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI).

Protože se jedná o velmi významný výbor, jehož vlivnost se odvíjí od velmi rozsáhlého záběru témat a který svými rozhodnutími ovlivňuje velkou část každodenního života všech obyvatel EU, je celkem logické, že jakákoliv změna v jeho vedení je spojena s velkými tlaky a vyjednáváními ze všech možných stran. Tak je téměř s mírným povzdechem pochopitelná i desinformační kampaň, která byla před mou volbou zahájena a týkala se zejména tématu ODS a jejích protiekologických postojů.

V souvislosti s tím, jsem byl bezprostředně před svou volbou vyzván několika politickými skupinami, abych vysvětlil nejrůznější „zaručené“ informace, např. proč jsem v rozhovoru pro Le Monde popíral vliv člověka na klimatické změny. Vysvětlení bylo jednoduché, žádný rozhovor o klimatických změnách jsem neposkytl a to nejen pro Le Monde, ale ani pro žádné jiné periodikum.

Již před svým zvolením jsem byl také dotazován, jaké výzvy jsou v tomto výboru očekávány v nejbližším období. Tuto otázku dostávám stále a proto jsem se rozhodl Vás s těmi zajímavými seznamovat průběžně, tak jak jsem to dělal od zřízení těchto svých webových stránek.